Avrupa Birliği Gençlik Projesi - Almanya Gitme Fırsatı !

Avrupa Birliği Gençlik Projesi - Almanya Gitme Fırsatı !

7.05.2021 tarihinde yazıldı.


#erasmus #erasmusplus #erasmusstudent #erasmusistanbul #erasmuslife #erasmustrip #europe #europetravel


AVRUPA GÖNÜLLÜK PROJESİ İLE ALMANYA GİTME ŞANSI 

Proje Adı: Digital Media and Youth Work

Başlanagıç Tahileri :  01/10/2021 ila 31/08/2022 arasını kapsayan sürede toplam 40 hafta

Etkinlik Adresi:  Geschwister-Scholl-Str. 16, 15517 Fürstenwalde Germany

Katılımcı Ülke Listesi

Cezayir, Ermenistan, Avusturya, Azerbeycan, Bosna Hersek, Belçika, Bulgaristan, Belarus, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Danimarka, Cezayir, Estonya, Mısır, Yunanistan, İspanya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Macaristan, İrlanda, İsrail, İzlanda, İtalya, Ürdün, Lübnan, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Letonya, Libya, Fas, Moldova (Republic of), Karadağ, North Macedonia, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Filistin, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Russian Federation, İsveç, Slovenya, Slovakya, Syrian Arab Republic, Tunus, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Krallık, Kosovo * UN resolution, British Antarctic Territory, Anguilla, Aruba, Saint Barthelemy, Bermuda, Bonaire Sint Eustatius and Saba, Canary Islands, Kurusao, Falkland Adaları, Fransız Guyana, Grönland, Guadalup, ingiliz hint okyanusu bölgesi, Kayman Adaları, Saint Martin (french part), Martinik, Monserat, Yeni kaledonya, Fransız Polinezyası, St Pierre and Miquelon, Pitcairn, Yeniden Birleşme, Saint Helena, Türk ve Kaikos Adaları, French Southern and Antarctic Territories, Virgin Islands (British), Wallis ve Futuna

Etkinlik Konuları

 Vatandaşlık ve demokratik katılım Eğitim ve öğretim Yaratıcılık ve kültür

Son Başvuru

 Son başvuru tarihi: 16/05/2021

https://europa.eu/youth/solidarity/placement/22775_tr

Avrupa Birliği Gençlik Projesi NASIL BAŞVURULUR?

Avrupa Birliği Gönüllük projeleri ile sende dilediğin Avrupa ülkesinde gidebilirsin.

Kendine uygun olduğunu düşündüğün tüm projelere başvuru yapabilirsin. Başvurularda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Erasmus+ Gençlik Programları projelerine başvuru yaparken kullanılan standart bir format bulunmamaktadır.Her ilanın detayında ayrı ayrı nasıl başvuru yapacağınız belirtilmiştir. İlanlara bu linkten ulaşabilrisin. https://europa.eu/youth/solidarity Genellikle başvuru usulü 3 farklı şekildedir:

1. BAŞVURU TÜRÜ: MOTİVASYON MEKTUBU VE ÖZGEÇMİŞ İLE BAŞVURMAK

Projelerin çoğunda motivasyon mektubu ve özgeçmiş kullanarak başvuru yapabilirsin. Motivasyon mektubu ve özgeçmişini hazıladıktan sonra ilan detaylarında paylaşılan adrese mail olarak göndermen yeterlidir! Özgeçmişini Europass formatında hazırlamayı unutma! Motivasyon mektubu için ise standart bir format yoktur! Europass formatında özgeçmiş hazırlamak için ise buraya tıklayarak 
Europass’in web sitesine ya da buraya tıklayarak 29 farklı dilde hazırlanmış örneklere ulaşabilirsin.

2. BAŞVURU TÜRÜ: BAŞVURU FORMUNU DOLDURMAK

Bazı proje koordinatörleri motivasyon mektubu ve özgeçmiş yerine bir başvuru formu ile adayların başvuru yapmasını isterler. Başvuru formlarında sorulan sorular aslında motivasyon mektubu ve özgeçmişlerinizde yazdığınız bilgilere denktir. Kısacası sizin kişisel bilgilerinizin yanı sıra motivasyonunuzu ve neden o projeye katılmak istediğinizi öğrenmek isterler. Bu tür başvurular genelde çok tercih edilmese de çoğu adayın aynı motivasyon mektubu ve özgeçmişi kopayalaması nedeniyle ülkemizdeki proje koordinatörleri tarafından sık sık kullanılır.

3. BAŞVURU TÜRÜ: AVRUPA DAYANIŞMA PROGRAMI PLATFORMU ÜZERİNDEN BAŞVURU

Yakın zamanda hayatımıza giren bu platform gün geçtikçe popüler hale gelmektedir. Aslında bu platformun bir sosyal medya hesabınızdaki profilinizden pek farkı yoktur. Bu platforma üye olarak kişisel bilgilerinizi paylaşırsınız. Ardından size genel motivasyonunuzu ölçecek sorular sorulur ve bu sorulara verdiğiniz cevaplar kayıt altına alınır. İşte bu kadar basit! Şimdi tüm bilgilerinizi girdiğinize göre artık projelere başvuru yapabilirsiniz. Tek seferde bilgileri paylaşmanız yeterli olup her proje için ayrı ayrı bilgi paylaşımına gerek yoktur. Profilinizi bir kez oluşturduktan sonra her proje için sadece “BAŞVUR” (APPLY) seçeneğine tıklamanız yeterlidir.Avrupa Dayanışma Platformuna ulaşmak için tıklayınız.

Erasmus+ Gençlik Programı başvurunuzu tamamladıktan sonra sabırla beklemeye başlıyorsunuz. Başvurunuzun ulaştığına dair bir mail alabilirsiniz de almayabilirsiniz de. Başvurusu olumlu sonuçlanan (kabul edilen) kişiler ile mutlaka iletişime geçilir. ancak başvurunuz olumsuz ise sizinle iletişme geçilmemesi muhtemeldir. Bazı projelerde başvuru sayısı çok yüksek olduğundan koordinatörler bu iş için mesai harcamak istemezler.Alacağınız olumsuz yanıtlar moralinizi bozmasın ve motivasyonunuzu düşürmesin! Projelere sizin gibi yüzlerce başvuran genç olabileceğini hatırlayın. Ancak şunu da hatırınızdan çıkarmayın: Eğer bu projeler için kararlıysanız ve kararınızdan vazgeçmezseniz, mutlaka bir projeye katılacağınızdan emin olun.

GELELİM GENÇLİK PROGRAMININ ALT BAŞLIKLARININ NELER OLDUĞUNA!

1. GÖNÜLLÜLÜK (ESC) PROJELERİ

AVRUPA DAYANIŞMA PROGRAMI (EUROPEAN SOLIDARITY CORPS)Avrupa Dayanışma Programı, gençlerin kişisel, eğitimsel, sosyal, sivil ve mesleki gelişimlerini teşvik ederken, kendi ülkelerinde veya yurtdışında topluma yarar sağlayan projelerde gönüllü olmaları, çalışmaları veya ağ kurma faaliyetlerinde bulunmaları için fırsatlar yaratan, toplumsal ihtiyaçları karşılamayı hedefleyen yeni bir Avrupa Birliği girişimidir.Gençleri daha kapsayıcı bir toplum oluşturmak, savunmasız insanları desteklemek ve toplumsal zorluklara cevap vermek için bir araya getirmektir. Program, yardım etmek, öğrenmek ve kendini geliştirmek isteyen gençlere ilham verici ve güçlendirici bir deneyim sunmaktadır.Program, daha önce Avrupa Gönüllü Hizmeti olarak bilinen ve mevcut Erasmus+ altında yer alan Gönüllülük programına ve diğer AB finansman programlarına artı değer katmaktadır.İstediğiniz bir AB ülkesinde sosyal içerikli bir projede 1 yıla kadar sürede yer almanızı sağlayan bir faaliyettir. Program 18-30 yaş arasındaki tüm gençlerimize açıktır ve başka yar bulunmamaktadır! Programın amacı, Avrupa Birliği’nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemektir.Bu programa başvuru yaparken sizden bir gönderici kurum istenebilir. Bu durumda ülkemizden bir gönderici kurum bulmanız gereklidir. Başvuru formunda ya da ilan detaylarında gönderici kurum bilgisi göndermeniz istenmemiş ise bulmanıza gerek yoktur.Ülkemizde bu alanda akredite olmuş gönderici kurumların bilgilerine buraya tıklayarak ulaşabilirsin!

2. GENÇLİK DEĞİŞİMİ PROJELERİ

Gençlik Değişimleri, farklı ülkelerden genç gruplarına bir araya gelme ve birbirlerinin kültürleri hakkında öğrenme fırsatı sunar. Gruplar, karşılıklı ilgi duyulan bir konu etrafında Gençlik Değişimini birlikte planlarlar. Gençler bu Eylem ile yurt dışındaki projelere katılabildikleri gibi yurt içinde de uluslararası projeler yapabiliyorlar. Bir Gençlik Değişimine katılmak için yabancı dilinizin çok iyi seviyede olması da gerekmiyor. 
•    Katılımcılar 13-30 yaş arasındadır, grup liderleri için yaş sınırı yoktur. 
•    Esas faaliyet seyahat günleri hariç en az 5 ve en fazla 21 günde gerçekleştirilir. 
•    Grup liderleri hariç en az 16 ve en fazla 60 katılımcı ile gerçekleştirilir. 
•    Grup liderleri hariç her grupta en az 4 katılımcı olmalıdır.Bu faaliyet alanında başvuru yaparken sizden temsil ettiğiniz organizasyon bilgisi istenir. Bu organizasyon bir dernek, vakıf vb. olabileceği gibi bir öğrenci kulubü de olabilir. Temsil ettiğiniz bir organizasyonun olmaması başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

3. EĞİTİM KURSU PROJELERİ (GENÇLİK ÇALIŞANLARININ HAREKETLİLİĞİ PROJELERİ)

Bu faaliyet, gençlik çalışmalarında ve kuruluşlarında aktif kişilerin eğitimini, özellikle deneyimlerin, uzmanlığın ve aralarında iyi uygulamaların yanı sıra uzun süreli kalite projeleri ile ortaklıklar ve ağların oluşmasını sağlayacak faaliyetlerin değişimini destekler. 
•    Yaş sınırı yoktur.
•    Esas faaliyet seyahat günleri hariç 2 gün ile 2 ay arasında gerçekleştirilir. 
•    En fazla 50 katılımcı dahil edilir.Bu faaliyet alanında başvuru yaparken sizden temsil ettiğiniz organizasyon bilgisi istenir. Bu organizasyon bir dernek, vakıf vb. olabileceği gibi bir öğrenci kulubü de olabilir. Temsil ettiğiniz bir organizasyonun olmaması başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.Eğitim kursu projelerine başvururken sizden içeriği anlayabilecek kadar yabancı dil bilgisi istenir. Ancak bunu belgelemeniz istenmez!

4. YAPILANDIRILMIŞ DİYALOG PROJELERİ

Gençler kendileri için üretilen politikaların şekillenmesine hangi ölçüde katılabiliyorlar? Geleceğin Türkiye’si ve Avrupası için seslerini ne kadar duyurabiliyorlar? İşte “Yapılandırılmış Diyalog” faaliyeti, tam da bu sorulardan yola çıkarak fırsatlar sunuyor. Bu faaliyetteki projelerin amacı gelecekte şekillenecek gençlik politikaları için kullanılabilecek sonuçlar üretmek ve tüm Avrupa’daki gençlerin demokratik yaşama katılımlarını teşvik etmektir.Yapılandırılmış Diyalog, gençler, gençlik çalışmalarında aktif kişiler ve gençlik kuruluşları ile gençlik alanında karar alıcı olan ve gençlik politikalarından sorumlu kişiler arasında işbirliğini destekler. Çok sayıda gencin katıldığı büyük toplantı ve diğer etkinlikleri mümkün kılar. İki temel alt faaliyet vardır:
  • Ulusal toplantılar
  • Ulus-ötesi toplantılar.

5. TCA EĞİTİM KURSLARI

Ulusötesi İş Birliği Faaliyetleri – TCA nedir?(TCA – Transnational Cooperation Activities)Ulusötesi İş birliği Faaliyetleri (TCA – Transnational Cooperation Activities), Ulusal Ajansların Avrupa çapında iş birliği yapmak ve iyi uygulamaları paylaşmak üzere düzenlediği bir çok etkinliği içermektedir. TCA faaliyetlerinin genel amacı, sistemik düzeyde Erasmus+ Programının etkisini ve kalitesini arttırmaktır.Uygun KatılımcılarUlusötesi İş Birliği Faaliyetlerine katılmak için en az 18 yaşında olmak gerekmektedir. Faaliyetlere katılmak isteyenler, hem internet sitemizde, hem de SALTO (Support, Advanced Learning and Training Opportunities) Avrupa Eğitim Takvimi (European Training Calender) sayfasında, yayımlanan ilanlardaki bilgiler ve açıklamalar ışığında, aranan koşulları taşıyıp taşımadıklarını kontrol etmelidir.Programla organize gençliğin (aktif olarak Kurum/Kuruluş/STK/Kamu/Topluluk/Gençlik Merkezi/Gençlik Meclisinde çalışan/katılımcı olan gençlerin) ve gençlik çalışanlarının öncelikli olarak desteklenmesi hedeflenmektedir. Eğitim etkinlikleri sonrasında ise kazanımların diğer gençler ve gençlik çalışanlarıyla paylaşılması ve yeni projeler hazırlanması beklenmektedir.Dil Belgesi: TCA etkinliklerinde eğitim dili İngilizce olduğundan, etkinliklere aktif katılımın sağlanabilmesi ve etkinlikten  azami düzeyde yararlanılabilmesi için başvuru sahiplerinin en az YDS/KPDS/ÜDS C(70) ve diğer eş değerlikleri düzeyde İngilizce bilmeleri gerekebilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ESC (ADP) nedir?

European Solidarity Corps (ESC) yani Türkçesi ile Avrupa Dayanışma Programı (ADP) 2019 yılı itibariyle Erasmus+ Programının alt başlıklarından gönüllülük faaliyetleri yerine gelen yeni bir programdır.Program, daha önce Avrupa Gönüllü Hizmeti olarak bilinen ve mevcut Erasmus+ altında yer alan Gönüllülük programına ve diğer AB finansman programlarına artı değer katmaktadır.Avrupa Dayanışma Programı, Avrupa Parlamentosu ve Konseyinin 2018/1475 sayılı Tüzüğü ile kurulmuştur.

ESC neyi amaçlamaktadır?

Avrupa Dayanışma Programı, gençlerin kişisel, eğitimsel, sosyal, sivil ve mesleki gelişimlerini teşvik ederken, kendi ülkelerinde veya yurtdışında topluma yarar sağlayan projelerde gönüllü olmaları, çalışmaları veya ağ kurma faaliyetlerinde bulunmaları için fırsatlar yaratan, toplumsal ihtiyaçları karşılamayı hedefleyen yeni bir Avrupa Birliği girişimidir.Gençleri daha kapsayıcı bir toplum oluşturmak, savunmasız insanları desteklemek ve toplumsal zorluklara cevap vermek için bir araya getirmektir. Program, yardım etmek, öğrenmek ve kendini geliştirmek isteyen gençlere ilham verici ve güçlendirici bir deneyim sunmaktadır.

ESC nasıl çalışır?

17-30 yaşları arasındaki gençler Avrupa Dayanışma Programı Portalına kayıt yaptırabilirler. 18 yaş ve üstündeki katılımcılar, veritabanına erişimi olan kuruluşlar tarafından dayanışma konulu projelere katılım daveti alabilirler. Ayrıca, bu kuruluşlar gençlerden doğrudan yanıt alabilmek için portalda, proje duyurularını yapabilirler.

Nasıl dahil olabiliriz?

Gençler; Avrupa Dayanışma Programı Portalına kayıt olduktan sonra özgeçmiş ve motivasyon mektuplarını kuruluşlara iletmek suretiyle, kuruluşlar tarafından da uygun görüldükleri takdirde bir projenin içinde yer alabilirler. Akredite olmuş kuruluş listesi, altta yer alan link üzerinden belirli filtreleme yöntemleri ile erişilebilir. Portala kayıt olan gençlere veritabanı üzerinden de kuruluşlar ulaşabilir ve hibe almış projelerinde gençlerin yer almasını talep edebilirler. 

Hangi tarihlerde başvuru yapılır?

Gönüllü olarak yıl içerisinde her zaman AGH akredite kuruluşlarına başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak, Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında proje yürüten kurum ve kuruluşlar yıl içerisinde 3 dönemde (4 Şubat -30 Nisan-1 Ekim 2021 ) Ajansımıza proje başvurusu yapabilirler.

Hangi ülkelere gidebiliriz?

28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke, üye olmayan 6 program ülkesi (4 EFTA ülkesi ve Türkiye ile birlikte aday ülke konumundaki Makedonya) , 22 AB‟ye komşu ortak ülke ile program kılavuzunda yer alan diğer ülkelerden herhangi birine gidebilirsiniz.

Türkiye’ye gelen Avrupalı gençler var mı?

Avrupa Dayanışma Programı kapsamında Avrupa’ya giden gençlerimiz olduğu gibi, Avrupa’dan Türkiye’ye gelen ve gelmek isteyen de pek çok genç var.

Avrupa Dayanışma Programı kapsamında çalışan kurum ve kuruluşlara nasıl ulaşabiliriz?

Avrupa Gençlik Portalı üzerinden Kalite Belgesi sahibi tüm kurum ve kuruluşlara ulaşabilirsiniz.

Avrupa Dayanışma Programı’na katılmak için bir proje mi yazmalıyım?

Hayır. Sitemizde paylaştığımız projelere başvuru yapmanız yeterlidir.

Gönderen (destekleyen) kurum bilgisi isteyen başvurular var. Ne yapmalıyım?

Avrupa Gençlik Portalı üzerinden Kalite Belgesi sahibi tüm kurum ve kuruluşlara ulaşabilirsiniz. Bu kurum ve kuruluşlar ile görüşerek sizin gönderen (destekleyen) organizasyonunuz olmasını isteyebilirsiniz. Bu işlem tamamen ücretsiz olduğundan çoğu organizasyon sizi kabul edecektir. Tavsiyemiz kendi ilinizde bulunan bir organizasyon seçmenizdir.

ADP’ ye katılmak istiyorum fakat üniversite öğrencisiyim okulumu dondurmama yardımcı olur musunuz?

Projeleri kabul olan gençlere gönderen kuruluşlarının Ulusal Ajans’tan talep etmesi halinde Ulusal Ajans resmi bir yazı vermektedir. Fakat bunun bir yaptırım gücü yoktur. Yalnızca sizin bir Avrupa Birliği projesine kabul edildiğinizi ve gereken yardımın gösterilmesini talep eden bir yazıdır.

Başvurular için ne kadar ücret ödemem gerekli?

Başvurular tamamen ÜCRETSİZDİR!

İngilizce öğrenmek için İngiltere’ye gitmek istiyorum fakat İngiltere’deki organizasyonlardan hiç cevap alamadım?

Dil eğitimi Avrupa Dayanışma Programı’nın araçlarından bir tanesidir. Kesinlikle amaç olarak düşünülmemelidir. Gidilen ülkede dil eğitimi bütün gönüllülerin hakkı olmasına rağmen İngiltere Ulusal Ajansı, İngiltere’deki ev sahibi projelerde dil eğitimi verme zorunluluğunun bulunmadığını ifade eden bir deklarasyon ilan etti.

Proje esnasında rahatsızlanırsam masraflarım karşılanacak mı?

Avrupa Dayanışma Programına katılan bütün gençler Avrupa Komisyonu tarafından sigortalanır. Bu çok kapsamlı bir sigortadır; herhangi bir rahatsızlığınız esnasında masraflarınız bu sigorta kapsamında karşılanır. Sigortanın kapsamı ve diğer detaylar projeye katılımınız öncesi sizlere iletilecektir.

Vize konusunda yardımcı oluyor musunuz?

Avrupa Dayanışma Programı projesi kabul edilen gençlere yine gönderen kuruluşlarının Ulusal Ajans’tan talep etmesi halinde vize almalarını kolaylaştıracak resmi bir yazı verilmektedir. Ancak vize süreçleri Ulusal Ajans’ın tamamen dışında bir konudur ve ilgili ülkelerin vermiş olduğu kararlar ile uygulamalar değişiklik gösterebilir.

Bu projeler bana ne kazandıracak?

Öncelikle farklı bir kültürü ve dillerini öğrenme fırsatı elde edeceksiniz. Yabancı bir ortamda ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzakta uzunca bir süre (12 aya kadar) bulunmak sizin için ciddi bir tecrübe olabilir. Farklı bir kültürü tanırken aynı zamanda kendi kültümüzü tanıtma şansını da yakalayabilirsiniz. Ayrıca gönüllü hizmet sonrasında yaygın eğitim sürecinizi belgeleyen, kişisel öğrenme sürecinizi detaylandırabileceğiniz Youthpass adında ulusal ve uluslararası geçerliliği olan bir sertifika alacaksınız.

Proje esnasında boş zamanlarımda ücretli olarak çalışabilir miyim?

Hayır. Proje esnasında kesinlikle ücretli bir işte çalışılamaz.

Uzun dönem projeler esnasında yüksek lisans yapabilir miyim?

Gidilen ülkede kesinlikle örgün eğitime (üniversite, yüksek lisans, doktora vs.) devam edilemez.

Ortaokul mezunuyum. Projelere katılabilir miyim?

Evet. Projelere katılım için eğitim durumunuz bir engel oluşturmamaktadır.

Engelli bir gencim. 2-12 ay süre ile yurtdışında bulunmak benim için mümkün değil. Daha kısa süreli bir programınız var mı?

İmkânları kısıtlı (sosyo-ekonomik, kültürel ya da coğrafi bakımdan daha düşük imkânlara sahip kesimlerden gelen ya da engelli/özel gereksinimleri olan) gençler 14 – 59 gün arası kısa dönem Avrupa Dayanışma Programından yararlanabilirler. Engelli genç yalnız başına gidebilecek durumda değilse refakatçisinin masrafları da tamamen karşılanır.

Avrupa Dayanışma Programı esnasında boş günüm olacak mı?

ADP esnasında haftada 2 gün boş gününüz olacak. Ayrıca her ay için artı 2 gün daha tatil hakkınız olacak. Örneğin 9 aylık bir projeye gitmişseniz haftada 2 günlük izinleriniz dışında toplam 18 gün tatiliniz olacak. Bu tatilinizi hangi tarihlerde kullanacağınızı ev sahibi kuruluşunuz ile anlaşarak belirlemeniz gerekli.

Avrupa Dayanışma Programı esnasında haftada kaç saat çalışmam gerekli?

Bazı ülkelerin çalışma saatlerinde değişiklik olmakla birlikte genel olarak ADP esnasında haftada ortalama 35 – 40 saate kadar çalışmanız gerekebilir. Haftada 4-5 saatlik dil eğitimi de bu sürenin içerisindedir. Bunun dışında kalan zamanlarınız size aittir.

Avrupa Dayanışma Programı projeleri esnasında ne kadar cep harçlığı alacağım?

Cep harçlığı ülkelerin ekonomik durumuna göre belirlenmektedir. Örneğin, Türkiye’ye gelen gönüllülere farklı, Almanya’ya veya Finlandiya’ya giden gönüllülere farklı cep harçlığı verilmektedir. Cep harçlıkları ülkelerin ekonomik durumuna göre belirlenmektedir.

Projelerde konaklama nasıl olmaktadır?

Projelerde standart bir konaklama şekli yoktur. Bir ailenin yanında kalabileceğiniz gibi, yurtta ya da o kuruluştaki diğer gönüllülerle bir evde de kalabilirsiniz. Konaklama şekli ev sahibi kuruluşlara göre değişmektedir. Bu konuyu kabul edildiğiniz projenize başlamadan önce netleştirmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Proje kapsamında İtalya’ya gitmek istiyorum fakat İtalyanca bilmiyorum, bu sorun olur mu?

Avrupa Dayanışma Programı kapsamında dil bilme ve bunu belgeleme zorunluluğu yoktur. Yalnızca bazı projelerin yürüyebilmesi için ev sahibi kuruluşlar gönüllülerden temel düzeyde o ülkenin dilini bilmesini isteyebilir.

Bazı kuruluşların Avrupa Dayanışma Programı için başvuru ücreti aldığını duydum. Bu doğru mu?

Avrupa Dayanışma Programı başvurularında hiç bir kuruluş gönüllülerden başvuru ücreti alamaz. Bu tip bir durumla karşılaştığınızda yetkili makam olan Türkiye Ulusal Ajansı’na şikayet edebilirsiniz. (ua.gov.tr)

Proje esnasında tatil için Türkiye’ye gelebilir miyim?

Proje kapsamında yalnızca gidiş – dönüş biletiniz karşılanır. Eğer siz tatilinizi Türkiye’de geçirmek isterseniz yol paranızı kendiniz karşılamalısınız.

İki arkadaş aynı projeye gidebilir miyiz?

Teknik olarak mümkün olmasına rağmen ev sahibi kuruluşlar genellikle aynı ülkeden iki genci projelerine kabul etmek yerine kültürler arası çeşitlilik amacıyla farklı ülkelerden gönüllüleri almayı tercih ediyor.

Gönderen kuruluşun benim için herhangi bir masrafı olacak mı?

Evet. Ulusal Ajans tarafından gönderen kuruluşunuza yol, vize masraflarınızla beraber sizin hazırlıklarınız esnasında yapmaları muhtemel harcamalar için ilgili proje bütçesinden belirli bir hibe tutarı verilmektedir.

Ev Sahibi Kuruluşların kabul kriterleri nelerdir? Başvuru esnasında nelere dikkat etmek gerekli?

Ev sahibi kuruluşların gönüllü seçimindeki en önemli kriterleri projenin amaç ve hedefleri doğrultusunda aranan gönüllü profili ve buna bağlı olarak da sizin göndereceğiniz özgeçmişiniz(CV) ve motivasyon mektubunuzdur. Özellikle motivasyon mektubunuzda kişisel özelliklerinizden,  gönüllülük kavramından ne anladığınız, neden o projeye gitmek istediğiniz ve size ne kazandıracağını açıkca belirtmelisiniz.

Ev sahibi kuruluşta kiminle muhatap olacağım?

Avrupa Dayanışma Programına başladığınızda, ev sahibi kuruluşta özellikle muhatap olacağınız 3 kişi olacaktır: Yasal temsilci, genellikle kuruluşların başkanlarıdır. Proje sorumlusu, ADP süresince yapmanız gereken faaliyetler konusunda sizi yönlendirecek kişi. Rehber (Mentor), genellikle kuruluş dışından sizin kuruluşa ve o topluma uyum sağlamanızı kolaylaştıracak, sorunlarınızla ilgilenecek, sizinle ve ev sahibi kuruluşunuzla aranızda bir köprü oluşturacak olan kişidir.

DAHA FAZLA BİLGİ VE SORULARINIZ İÇİN INSTAGRAM SAYFAMIZI ZİYARET EDİN VEYA WHATSAPP HATTIMIZDAN SORUN.


x
Bu site, gezinme ve geri bildirim sağlama, ürün ve hizmetlerimizi kullanımınızı analiz etme, tanıtım ve pazarlama çabalarımıza yardımcı olma ve üçüncü taraflardan
içerik sağlama yeteneğiniz için çerezler ve diğer izleme teknolojilerini kullanır. Çerez(Cookie) ve KVKK Kanunu.
Çerezler(Cookie) ve KVKK Onaylayın!

Whatsapp Destek

Europa Danışmanlık

Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?